امروز : پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳

معرفی شهر خورزوق

 تلفظ (khorzoogh) از شهرهاي استان اصفهان که در ايران مرکزی می باشد . اين شهر در دو کيلومتري شمال اصفهان و تا تهران ۴۱۰ کيلومتر فاصله دارد.اين شهر در بخش مرکزی شهرستان برخوار قرار دارد.جمعيت شهر خورزوق امرزوه بالغ بر سی و دو هزار نفر است.

خورزوق در سال ۱۳۴۶ جزء شهرهای استان شد و هم اکنون شهرداری این شهر با درجه ۷ به خدمات خود جهت پیشرفت شهر فعالیت می کند. از افتخارات این شهردر زمان جنگ تحمیلی اهداء ۱۵۱ شهید از جوانان پاک وغیور، از جمله سردار شهید علی رضائیان می باشد که دین خود را به نظام وانقلاب اسلامی ادا نمودند.

 شهر خورزوق از کهن ترین محل های شهرستان برخوار است که مردمانش به پیروی از گذشتگان خود با گویشی بازمانده از زبانهای ایران باستان (ماد- اوستا هخامنشی) صحبت می کنند .نام این محل از ابتدا تا تسلط مغولها بر ایران (حدود ۱۲۵۵ میلادی)خورسوک بوده که مانند دیگر جاها” ک” تبدیل به”ق” شده ونام این محل به خورزوق تغییر یافته است.

خورسوک در کتب اوستا (یسنا ۱۰و۱۱ ) وخورشید نیایش( بند ۸ قطعات پراکنده )به معنی فروغ و روشن اندیشی و روشنایی می باشد.

آب و هواي اين شهر به خاطر کشتزارهاي پيرامون آن خنک‌تر از مناطق شهري اصفهان است. این شهر در گذشته دارای ۱۳ رشته قنات که مسیر قناتها از غرب به شرق بوده ومهمترین وپر آب ترین قنات های مذکور قنات مزرعه پیری بوده که تا سالهای ۱۳۵۲ آب در آن جاری بوده و اهالی این محل با توجه به تقدسی که نسبت به این آب داشتند از آن فقط برای شرب استفاده می کردند .

 

1223
مسجد جامع

از قدیمی ترین بناهای تاریخی شهر خورزوق مسجد جامع می باشد که حدود ۶۵۰ سال طبق ثبت آثار ملی قدمت دارد و در مركز شهر خورزوق واقع شده است. ساخت ابتدایی این مسجد مربوط به دوره تیموریان بوده و در اواخر دوره صفویه به همت میر شمس الدین محمد(عارف الله) قسمت فوقانی مسجد مرمت وبازسازی شده است. مساحت زیر بنایی مسجد نزدیک ۱۰۰۰ مترمی باشد که فضای اصلی بنا در جبهه جنوبی و زیر گنبد و پشت ایوان جنوبی مسجد واقع است .

خانه برومندها
خانه برومندها

از دیگر بناهای تاریخی خانه برومندها می باشد منزل مذکور یکی از منازل باقیمانده از عهد صفویه می باشدکه در دوره ی زندیه کارآینه کاری ونقاشی داخل اتاق تزئین گردیده است ،کلاً سبک ساخت ونماهای داخلی و بیرونی همانند دوره ی صفویه می باشد. . درساخت منزل از مصالح خشت وگل وگچ وآجر استفاده شده است و سقف اتاقها به صورت مدور و طاق وچشمه . نقاشی هاو آیینه کاریها به صورت گل وبوته وعکس حیوانات در اتاق طاقچه ها بصورت بسیار زیبا خود نمایی می کند .

قلمکاری
قلمکاری

از مهمترین صنایع دستی شهر خورزوق می توان به هنر قلمکار اشاره نمود.گر چه نام سفره قلمکار با نام اصفهان خوگرفته ولی بعد از زمان صفویه و مشکلات حکومت شاه سلطان حسین حمله افغانهاو . . .  در اصفهان شاگردان و استادکاران سفره قلمکار که عمدتاً اهل شهرهای اطراف و بویژه دلیگان شهر خورزوق بودند کارگاههای خود را به زادگاه شان که در آن فراوانی آب قنات و زمین های مسطح برای کار و پهن کردن سفره قلمکارهای پرداخت شده بود منتقل کردند و تولید سفره قلمکار در همین شهر رونق گرفت و هنوز هم تولید و برای عرضه به گردشگران به اصفهان برده می شود .

از دیگر صنایع دستی این منطقه و شهرستان می توان مُنبت کاری، مُعرق کاری روی چوب ، چرم دوزی ، مُشبک کاری ، قلم زنی و . . . را نام برد. شما می توانید صنایع دستی اصفهان را با قیمتی مناسب و ارزانتر از اصفهان در این شهر خریداری کنید.

دسترسی های سریع

ارتباط با ما

استان: اصفهان، شهرستان : برخوار، بخش : مرکزی، شهر: خورزوق، محله: ولیعصر ، خیابان شهرداری، خیابان ابوذر، پلاک: 2.0، طبقه: همکف،

 

کدپستی : 8345116564

تلفن : 03145463041

نمابر: 03145463043

پست الکترونیک : info@khorzoogh.ir

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری خورزوق می باشد

طراحی توسط آپاک